به گزارش خبرنگار علمی «خبرگزاری دانشجو»، استفاده از اینترنت و بخصوص اینترنت رایگان و باز در سطح شهر که به‌صورت بی سیم یا همان وایرلس، در کافی شاپ‌ها یا در نقاط مشخص مثل دانشگاه‌ها، شرکت‌های دولتی و خصوصی به صورت بالقوه خطر هک را در خود ذخیره کرده است.

 

هکرها در کمین کاربران اینترنت محافظت‌نشده هستند. یعنی کاربرانی که بی هیچ قید و بند امنیتی‌ای از اینترنت استفاده می‌کنند. توصیه‌های کوتاهی را برای ارتقای امنیت خود بخوانید.

 

استفاده از اینترنت رایگان محیط‌های عمومی مثل سرک‌کشیدن شبانه به کوچه و خیابا‌های یک شهر غریب به قصد گردش است که هر چند جذابیت و هیجان دارد، اما خالی از خطر نیست.

 

وقتی از کامپیوترهای عمومی مثل کامپیوترهای دانشگاه، کافی نت، هتل٬ کتابخانه و... استفاده می‌کنید، خطر امنیتی در کمین اطلاعات‌تان را نسبت به زمانی که فقط از اینترنت عمومی استفاده می‌کنید افزایش داده‌اید.

 

اتصال به اینترنت رایگان آن‌هم بدون رمز عبور در مکان‌های عمومی، به راحتی اطلاعات شما را در معرض رویت کسانی قرار می‌دهد که از همان اینترنت رایگان به اینترنت متصل هستند. استفاده از اینترنت عمومی با رمز عبور نیز چندان به ارتقای امنیت کمک نمی‌کند تا وقتی که همه کاربران از یک رمز عبور مشترک استفاده می‌کنند.

 

رمز عبور اینترنت عمومی در برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در بسیاری از شعبه‌های این فروشگاه‌ها در شهرهای مختلف یکسان است. به این معنی که یک بار دریافت این رمز به کاربران امکان می‌دهد در بسیاری از شعبه‌های این فروشگاه و حتی از در اطراف آن به اینترنت عمومی متصل شوند.

 

اتصال به هر شبکه بدون شناخت منبع آن و فقط به علت رایگان و بدون رمز عبور بودن به راحتی می‌تواند به در دام‌ افتادن کاربر در یک تله امنیتی منجر شود.

 

در برخی از موارد حتی هدف از ارایه چنین خدماتی نه فراهم‌آوردن اینترنت رایگان برای غریبه‌ها، که دسترسی به تمامی فعالیت‌های اینترنتی آنها٬ سایت‌های مقصد٬ متن چت‌ها، ایمیل‌ها، گفت‌وگوهای اسکایپی و رمزهای عبورشان است.

 

یک شیوه جدید

خطرات امنیتی می‌توانند موارد ساده‌تری را هم در بر بگیرند. برای مثال فلش «یواس‌بی» که به ظاهر در کافی‌نت یا مکانی عمومی جا مانده، می‌تواند به سادگی یک تله امنیتی باشد.

 

به گزارش مؤسسه «ThreatMetrix» ٬ارائه‌کننده راه‌کارهای پیشگیری از جرایم اینترنتی، این دست «یواس‌بی» ها معمولا آلوده به ویروس هستند که هکرها آنها را به قصد نفوذ به سیستم دیگران به عمد جا می‌گذارند.

 

اگرچه این موضوع تا حدی عجیب به نظر می‌رسد اما بنا بر گزارش این موسسه امنیتی، چنین تله‌هایی واقعا گسترده می‌شوند.

 

یکی دیگر از روش‌های دزدی اطلاعات کاربران در مکان‌های عمومی، فیلم‌گرفتن با گوشی همراه از افرادی است که رمز عبور کارت بانکی یا ایمیل و فیس‌بوک خود را وارد می‌کنند.

 

چند توصیه ساده که امنیت سایبری شما در محیط‌های عمومی را تا حدی تضمین می‌کنند:

 ● در مورد استفاده از یو‌اس‌بی‌های مشکوک دقت کنید.

 

● وقتی در حال وارد کردن اطلاعاتی نظیر رمز عبور خود هستید مراقب دوربین‌های موبایل‌های اطراف خود باشید.

● آنتی ویروس دستگاه خود را همواره به روز نگه دارید.

 

● هنگام استفاده از اینترنت عمومی تا حد امکان از خدماتی که دسترسی به آنها نیاز به رمز عبور دارد، استفاده نکنید.

● هنگام استفاده از اینترنت عمومی ترجیحا از نسخه امن وب‌سایت‌ها (https) استفاده کنید.

 

● برای فعالیت‌های حساس نظیر فعالیت‌های بانکی به هیچ عنوان از اینترنت عمومی استفاده نکنید.

● مراقب «هانی‌پات» ها باشید؛ اینترنت آزادی که منبع آن مشخص نیست.

 

● در صورت استفاده از اینترنت عمومی از وی‌پی‌ان استفاده کنید.

● اطمینان حاصل کنید که دیوار آتش (فایر وال) دستگاه شما روشن است.

 

● اشتراک‌گذاری فایل‌ها را به روش زیر غیر فعال کنید:

(wireless network connection properties – General-- disable file printer sharing)

 

● اگر برای فعالیت‌های حساس خود ناچار به استفاده از اینترنت در اماکن عمومی شدید، در پایان رمز‌های عبور خود را تغییر دهید.

اگه سوال دیگه ای در این مورد داشتین میتونین از طریق نظرات اعلام کنین تا جوابشو واستون بدیم یا بهم ایمیل کنین (h.nik72@yahoo.com)